Stomatologia Wrocław - Profilaktyka

Działania ukierunkowane na zapobieganie próchnicy zębów i chorobom przyzębia dzielą się na:

I. Kształtowanie świadomości człowieka.

II. Miejscowe zabiegi higienizacyjne polegające na usuwaniu płytki bakteryjnej i równoczesne dostarczanie tak potrzebnego zębom fluoru.

Chcąc trwale oddziaływać na ludzkie zdrowie, czynię starania, aby upowszechniać i propagować wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia, uświadamiam rolę i znaczenie zdrowia jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu. Propaguję zdrowie, którego niezbędnym elementem jest edukacja zdrowotna rozumiana jako proces, w którym ludzie uczą się dbania o zdrowie własne i innych.

Nie do przecenienia jest rola rodziców w kształtowaniu prozdrowotnej postawy dziecka, wychowaniu w odpowiedzialności i poszanowaniu własnego zdrowia. Zdrowe zęby będą warunkować dobre samopoczucie, podkreślać urodę i świadczyć o wysokiej kulturze osobistej i zdrowotnej.

Profilaktyka miejscowa to własny udział pacjenta w higienie jamy ustnej i zabiegi wykonywane przez lekarza.

I. Profilaktyka dzieci i młodzieży

1. Prawidłowe mycie zębów. Naukę szczotkowania zębów rozpoczynamy już u najmłodszych dzieci. Wyrabiamy u nich nawyk mycia zębów po każdym posiłku, a bezwzględnie przed snem nocnym. Stosujemy miękkie szczoteczki, a od momentu, kiedy dziecko samo umie płukać jamę ustną i wypłukiwać wodę, wprowadzamy dziecięce pasty do zębów i szczoteczki o odpowiednio małym rozmiarze.

Największym wrogiem dziecięcych zębów są słodycze. Nie chodzi tylko o ich nadmierne spożycie, ale również o fakt, że dzieci nie myją zębów po jedzeniu. Słusznym wydaje się rozwiązanie wprowadzenia jednego "słodkiego" dnia w tygodniu, kiedy pozwalamy do woli jeść różne słodkości, a potem pilnujemy, aby po każdym posiłku dzieci dokładnie wymyły zęby.

Schemat szczotkowania

Szczotkowanie zębów jest najskuteczniejszym sposobem utrzymania higieny jamy ustnej. Pozwala bowiem usunąć większość płytki nazębnej, nie mówiąc o resztkach pokarmowych i miękkich nalotach. Jedynie tylko trudno dostępna płytka (powierzchnie styczne zębów) oraz starsza (długo nie usuwana) płytka wapniejąc nie może być usunięta szczotkowaniem.

Skuteczność szczotkowania zębów zależy przede wszystkim od:

 • stanu i jakości szczoteczki,
 • częstości i sposobu szczotkowania,
 • rodzaju używanych past do zębów.

Jednak zwykła szczoteczka do zębów, nawet najlepsza, nie jest w stanie oczyścić wszystkich miejsc w jamie ustnej. Są to następujące miejsca:

 • powierzchnie styczne zębów,
 • przestrzenie międzyzębowe,
 • przestrzenie pod przęsłami mostów,
 • okolice aparatów ortodontycznych,
 • okolice wszczepów zębowych,
 • głębsze kieszonki dziąsłowe,
 • bruzdy i zagłębienia na powierzchniach żujących bocznych zębów (gdy silnie rozwinięte - wskazane lakowanie).

Dlatego poza tradycyjną szczoteczką czy szczotką elektryczną, powinno się używać dodatkowych przyborów higienicznych, takich jak: nitka, szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki i inne.

Ułóż włosie szczoteczki wzdłuż brzegu dziąsłowego pod kątek 45 stopni. Pęczki włosia szczoteczki powinny przylegać do powierzchni zębów i brzegu dziąsłowego.

Delikatnie szczotkuj zewnętrzną powierzchnię 2-3 zębów ruchami wibracyjnymi i okrężnymi, uginając włosie szczeoteczki.

Przesuń szczoteczkę do kolejnych 2-3 zebów i tak systematycznie oczyść powierzchnie policzkowe.

Ułóż włosie szczeoteczki pod kątem 45 stopni na granicy brzegu dziąsłowego i szyjki zęba, systematycznie przesuwaj szczoteczkę stosując ruchy wibracyjne i okrężne aż oczyścisz wszystkie powierzchnie wewnętrzne.

Umieść szczoteczkę pionowo na tylnych powierzchniach zębów przednich, przesyuwajac ją do gory i w dół dociskając do zębów tylko przednią część główki.

Ułóż szczoteczkę na powierzchni żujących zębow i oczyść je dokładnie drgająco-szorującym ruchem. Wyszczotkuj też język od tyłu do przodu aby usunąć zalegające na nim bakterie.

Zęby powinno się szczotkować dwa (do trzech) razy dziennie, to znaczy rano i wieczorem.

Za częste i za mocne szczotkowanie zębów powoduje nadmierne ścieranie szkliwa, co po dłuższym czasie objawia się nadmierną wrażliwością i żółknięciem zębów w wyniku zmniejszonej grubości warstwy szkliwnej (prześwieca zębina).

 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej po każdym posiłku specjalnymi płynami, wodą lub spożywanie pokarmów oczyszczajacych np: gumy do żucia bez cukru (nie dłużej niż 10 min, gdyż nadmierne żucie gumy może doprowadzić do patologii w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego).

W ten sposób oszczędzamy warstwę szkliwną, która się nie regeneruje i utrzymujemy odpowiednią higienę jamy usnej.

Ważną kwestią dotyczącą nadmiernej ścieralności szkliwa jest też wybór szczoteczki.

Powinno się używać szczoteczki miękkiej.

 

2. Używanie pasty z fluorem dostosowanej do danej grupy wiekowej.

3. Żucie bezcukrowej gumy przez 7-10 minut po posiłku, co stymuluje jamę ustną do wydzielania śliny.
4. Fluoryzacja zewnętrzna dostarczająca zębom niezbędnego fluoru:

 • lakierowanie zębów wykonywane przez lekarza,
 • aplikowanie na zęby bioaktywnych past wzbogacających szkliwo w wapń i fluor

5. Lakowanie zdrowych zębów mlecznych i stałych.

 

II. Profilaktyka u dorosłych

1. Zabieg profesjonalnego scalingu, wykonywany ultradźwiękami, usuwający wszelkie złogi nazębne, wygładzający odsłonięte powierzchnie korzeni, spłycający kieszonki zębowe.

2. Ukierunkowana przez lekarza higiena jamy ustnej w szczególnych sytuacjach:

 • pacjenci posiadający stałe uzupełnienia protetyczne w formie mostów - zalecam używanie urządzeń typu irygatory wodne do przepłukiwania przestrzeni pod przęsłami mostów i fizjologicznych kieszonek dziąsłowych, posługiwanie się nicią dentystyczną typu Super floss,
 • pacjenci użytkujący protezy ruchome - akcentuję konieczność utrzymania higieny własnego, przetrwałego uzębienia i staranne oczyszczanie protez służącymi do tego celu pastami, szczoteczkami i roztworami preparatów antyseptycznych,
 • zawsze właściwe posługiwanie się nicią dentystyczną do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, używanie szczoteczek międzyzębowych, stosowanie płynów antybakteryjnych, dodatkowo wspomagających higienę jamy ustnej.

Schemat nitkowania

Nitka dentystyczna jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych, czyli tych miejsc, których nie można oczyścić szczoteczką.

Nitka zębowa powinna być stosowana przynajmniej raz dziennie, co zapobiega rozwojowi dość częstej próchnicy na powierzchniach stycznych zębów.

Jak używać nitki dentystycznej? Około 30 cm nitki owiń wokół środkowych palców obu dłoni. Kciukiem i palcem wskazującym uchwyć 4 cm nici. Pomagając sobie kciukiem wprowadź nitkę między górne zęby.

Uchwyć 3-4 cm nitki, napnij i umieść między powierzchniami stycznymi dolnych zębów pomagając sobie palcem wskazującym. Delikatnie, zygzakowatym ruchem przesuwaj nitkę lub taśmę pomiędzy zębami. Nie wciskaj siłą nitki między zęby.

Oczyść wszelkie dostępne powierzchnie. Jeśli są miejsca gdzie nitka haczy lub zrywa się, skontaktuj się ze swoim dentystą.

Przesuwaj nitkę w górę i w dół, zawsze w kontakcie z powierzchnia zęba, wzdłuż powierzchni stycznych aż po brzeg dziąsłowy.

Oczyść dokładnie każdy ząb czystą częścią nitki.

Poznaj MNIE

Zapraszam do zapoznania się z treścią mojej strony

Przeczytaj więcej

Platforma LASEROWA

Er:YAG i Nd:YAG LightWalker AT firmy Fotona

Przeczytaj więcej

Zadbaj O UŚMIECH

Zaawansowana metoda poprawy kształtu i koloru własnych zębów.

Przeczytaj więcej