Leczenie chrapania i bezdechu nocnego NightLaseTM
Chrapanie to powszechne schorzenie, które dotyka co drugiego mężczyznę i co trzecią kobietę. Zakłóca prawidłowy sen i sprawia, że nocny odpoczynek staje się niewystarczający i nieefektywny. Może powodować kłopoty z koncentracją, a wywołane nim zmęczenie wpływa bardzo negatywnie na efektywność pracy czy zdolność prowadzenia samochodu.
Chrapanie jest również podstawowym objawem zespołu snu z bezdechami – choroby powodującej niedotlenienie organizmu, a w konsekwencji wywołującej zawał, udar czy zaburzenia rytmu serca. Chrapanie można traktować także jako istotny problem społeczny, gdyż zakłócając sen bliskich osób, może negatywnie wpływać na relacje w rodzinie.
Przyczyną chrapania i bezdechów jest zwiotczenie mięśni gardła. Przepływające wtedy powietrze wywołuje drgania tkanek miękkich. Słyszymy to jako chrapanie.
Ograniczenie drożności górnych dróg oddechowych to problem wydłużonego podniebienia miękkiego i przerostu migdałków podniebiennych. Cieśń gardła blokuje również zapadająca się i przesunięta do tyłu nasada języka w następstwie oddychania przez usta.
Leczenie chrapania przeprowadza się na kilka sposobów:
– na drodze zabiegów laryngologicznych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym
– przy aplikowaniu ruchomych aparatów ortodontycznych stosowanych w celu cofania żuchwy podczas snu poprzez jej ustawienie w aparacie w pozycji wysunięcia i przyciągnięcia ku przodowi w stawie skroniowo-żuchwowym
– jako nieinwazyjna terapia NightLase laserem erbowo- yagowym (Er:YAG) LightWalker.
Zabieg NightLase wykonywany laserem Er: YAG LightWalker polega na zastosowaniu promieniowania światła laserowego o delikatnym , powierzchniowym działaniu, które podgrzewając tkankę, wywołuje kontrolowane zmiany w jej przebudowie , czego rezultatem jest usztywnienie i napięcie poddawanych zabiegowi obszarów tkanek. Tym samym przestrzeń dla przepływającego powietrza przez górne drogi oddechowe wyraźnie się powiększa, ustępuje dolegliwość bezdechów , obniża się amplituda chrapania, powraca cichy, spokojny sen.
Do zabiegu nie jest wymagane żadne znieczulenie. Czas trwania zabiegu to ok. 15-20 min.
Pełna procedura lecznicza składa się z trzech odrębnych zabiegów wykonywanych w czasie 6 tygodni.
Poniżej schemat obszarów wnętrza jamy ustnej poddawanych działaniu światła lasera Er:YAG LightWalker: